Wypadek śmiertelny a elektryczność

przepalona instalacja

Praca z prądem, pomimo współczesnych zabezpieczeń, wciąż jest niebezpieczna. Co roku zdarzają się wypadki, w których wykwalifikowani pracownicy giną rażeni prądem.

Porażenie prądem jest jednym z wielu rodzaju wypadków. Porażenia to wprawdzie 3% wszystkich wypadków przy pracy. Należy jednak pamiętać, że co roku w wyniku wypadku śmiertelnego ginie ok 100 osób. Dlatego warto wiedzieć, jak obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi.

Przyczyny wypadków śmiertelnych związanych z prądem
Niestety, największym problemem przy wypadkach z prądem jest tak zwany czynnik ludzki. Oznacza to, że zachowanie kolejnych ludzi ma wpływ na to, co się stało.
● brak zachowania środków bezpieczeństwa. Wiele osób nie korzysta ze środków bezpieczeństwa świadomie. Uważają je za niepotrzebne, bądź niewygodne.
● Nieuwaga – na wypadek może mieć wpływ nieopatrzne zachowanie poszkodowanego, np: niezauważenie nie izolowanego kabla.
● zły stan techniczny instalacji. Do porażenia może dojść, gdy brak odpowiednich zabezpieczeń, oraz izolacji. Może dojść nie tylko do porażenia, ale także pożaru.
Warto zwrócić tu szczególną uwagę, że wypadki śmiertlene mogą być zawinione przez samego poszkodowanego, jak i osoby postronne. Zwykle problemem są zaniedbania i brak należytej ostrożności.

Porażenie prądem. Czy może dojśc do wypadku śmiertelnego?
Porażenie prądem może mieć tragiczne skutki. Najlżejsze przypadki to takie w których występują niekontrolowane skurcze mięśni. Nierzadko dochodzi także do utraty przytomności. W takim przypadku może dojść do poparzenia. Występuje ono w miejscu, w którym prąd wszedł w głąb ciała, np: na styku skóry z kablem elektrycznym.
Znacznie poważniejszym skutkiem porażenia prądem jest migotanie przedsionków w sercu. Tak silny impuls elektryczny niejako dereguluje pracę serca. Może to doprowadzić do jego uszkodzenia, zawału, albo całkowitego zatrzymania się.

Środki bezpieczeństwa potrzebne do uniknięcia wypadku śmiertelnego.
Jak widać, konsekwencje porażenia prądem mogą być bardzo poważne i odczuwalne przez resztę życia. Dlatego należy wymagać w pracy środków bezpieczeństwa, a także regularnie je stosować. Zanim zaczniesz pracę, powinieneś zostać przeszkolony, jak obchodzić się z prądem, jak się chronić, ale także jak udzielać pomocy w razie wypadku
Konieczna jest także odzież ochronna. Mogą przydać się buty z grubą, gumową podeszwą. Powinieneś też zostać wyposażony w specjalistyczny sprzęt.
Zawsze też powinny być stosowane procedury bezpieczeństwa, zależne od miejsca pracy i konkretnego stanowiska.

Warto pamiętać, że praca z elektrycznością jest trudna i niebezpieczna. Może stać się jednak znacznie mniej ryzykowna. Wystarczy pamiętać, że przepisy nie mają za zadania utrudniać życia, a je chronić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>