Ile może zostać w portfelu jeśli zaczniesz oszczędzać prąd?

Nowoczesne sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Oszczędzamy, bowiem rosnące ceny prądu oraz doliczanie nowych opłat do rachunków za prąd sprawia, że odbiorcy szukają sposobów na oszczędzanie. Bez względu na miejsce zamieszkania, wszyscy chcą mniej płacić za energię.

Więcej o cenach energii
Od 2000 roku cena 1 kWh zrosła, i to o 50 proc. Kiedyś wynosiła 30 gr brutto, dziś nawet 65 gr brutto. Rośnie nie tylko cena energii pobieranej z sieci, ale i koszty jej dostarczania rzez dystrybutorów. Pobierają oni opłaty stałe oraz zmienne, które przeznaczane są na utrzymanie, remont oraz modernizację. Straty energii podczas przesyłu jak i inne związane z obsługą sieci wydatki.

Oszczędzanie energii jest modne

Nauka oszczędzania była propagowana od zawsze, już nasze babcie, które umiały żyć bez prądu mówiły, że mamy gasić światło. Moda na oszczędzanie energii, to też wymysł ekologów. Statystyki mówiące o dewastacji środowiska, z roku na rok zamiast się polepszać spadają. W 2010 roku łączna moc elektrowni wiatrowych w krajach Unii Europejskiej wynosiła 84 gigawaty, w przypadku elektrowni wodnych było to 125 gigawatów. Natomiast energetyka słoneczna-fotowoltaiczna w krajach Unii generowała moc 30 gigawatów. To jednak ciągle za mało, potrzebujemy więcej ekologicznych źródeł energii, które ja się okazuje nie dają niższej ceny energii. Pobierając energie OZE musimy korzystać z sieci, a to generuje koszty dystrybucyjne. Oczywiście, w gospodarstwach domowych największy potencjał oszczędności energii oferują odnawialne źródła energii. Nie zawsze jednak właścicieli stać na takie rozwiązania, co więc robić by energię elektryczną oszczędzać?

Ile kosztuje ogrzewanie wody

Ogrzewamy wodę głównie latem, wczesną wiosna i jesienią, kiedy nie korzystamy jeszcze z ogrzewania CO. Do ogrzewania używamy elektrycznych grzałek, a te mają dużą moc, przez co są sporym obciążeniem dla budżetu. Średni roczny koszt ogrzewania wody użytkowej dla gospodarstwa domowego, składającego się z czterech osób wynosi około 1800 zł. Warto, więc wybrać urządzenie, które potrafi ogrzewać wodę w czasie rzeczywistego poboru, a nie ogrzewa pewną ilość wody zgromadzoną w komorze. Takie urządzenie ciągle pobiera energię, czujnik wyłapuje, kiedy temperatura obniży się a wówczas grzałki zaczynają ogrzewać wodę. Wykorzystanie zbiornika to konieczność oczekiwania na ponowne zagrzanie.

Ile przyjemność dostępu do ciepłej wody może nas kosztować? Do podgrzania zbiornika o pojemności 300 litrów wody z temperatury 8 stopni C do temperatury 40 stopni C, będzie potrzeba 11,14 kWh. Koszt wytworzenia 1 kWh ciepła za pomocą grzejnika elektrycznego to 65 groszy, a za pomocą kotła kondensacyjnego o sprawności powyżej 100 proc. Obliczenie pokazuje że podgrzanie 300 litrów wody będzie nas kosztowało 7,24 zł w przypadku energii elektrycznej. Jest to koszt jednorazowy, jeśli nasze urządzenie będzie podgrzewać wodę kilkakrotnie to koszty trzeba pomnożyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>