Nielegalny pobór prądu

Energia odnawialna z limitami?

Kradniesz prąd? Zobacz co Ci grozi

Korzystanie z energii elektrycznej bez umowy, to zwykła kradzież, jest ona zagrożona poważnymi konsekwencjami. Najsurowszą karą jest pozbawienie wolności i to aż na 5 lat.

Co mówi prawo o nielegalnym poborze energii?

Jak już wspomniałem, pobór prądu bez umowy, z ominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego – licznika, nawet w stosunku do jednej fazy oraz uszkodzenie układu rozliczeniowego np. uszkodzenie plomby. Takie działania są według prawa karnego kwalifikowane, jako kradzież energii elektrycznej. To nie wszystko. Taki proceder to przestępstwo przeciwko mieniu, karane więzieniem od 4 miesięcy do nawet 5 lat. Nie wiem jak sąd decyduje o tym, czy przestępstwo to miało mniejszą czy większą wagę, może ważne jest to, kto i w jakim celu kradł prąd, ale w przypadku przestępstw mniejszej wagi, karą jest ograniczenie lub pozbawienie wolności do 12 miesięcy. Więzienie to nie wszystko, za pobraną energię trzeba zapłacić.

Jak obliczyć cenę energii?

Karą finansową za energię będzie opłata w wysokości aż pięciokrotnej stawki (brane jest pod uwagę ryczałtowe zużycie energii). W przypadku, kiedy energia elektryczna była pobierana w pominięciem licznika zakład energetyczny, bo to on został poszkodowany, nałoży karę w wysokości dwukrotność stawki, jaka jest w jego taryfie. Ilość pobranej nielegalnie umowy z pewnością jest dobrze znana poszkodowanemu, gorzej, jeśli nie tylko Ty pobierasz nielegalnie prąd, a także Twój sąsiad, jeśli udowodnią ten czyn Tobie, to pewnie naliczą też jego pobór. Za kradzież energii płacimy wszyscy, nie da się tego zrobić nie uszkodzić elektrycznej instalacji, co może spowodować pożar czy porażenie prądem niewinnych. Im więcej takich procederów tym bardziej grozi to podwyżkami usług dystrybucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>