Jak określić, ile kosztuje ogrzewanie?

Co wpływa na to ile wydamy na ogrzewanie, pewnie w pierwszej kolejności ceny paliwa, w drugiej to jak nim gospodarujemy. Technologia grzewcza jej wiek oraz ciepłochronność budynku. Te czynniki należy brać pod uwagę.

Koszt ogrzewania

W pierwszej kolejności koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanego paliwa. Szacuje się, że ogrzewanie domu/mieszkania prądem elektrycznym, to koszty 2-3 razy wyższy niż przy wykorzystaniu gazu czy węgla. Cena węgla to w zależności od regionu i jego kaloryczności to 550 złotych wzwyż. Natomiast cena energii elektrycznej to licząc brutto ponad 60 groszy, tu także znaczenia a region dystrybucji oraz warunki cenowe ze sprzedawcą.

Koszty ogrzewania można orientacyjnie określić posługując się wskaźnikowym zapotrzebowaniem na ciepło, który w zależności od regionu Polski i ciepłochronności budynku wynosi 80-120 kWh/m² rocznie. Aby dokładnie określić pomiar zużytej energii cieplnej warto użyć ciepłomierza lub pośrednio przeliczyć ilości zużytego paliwa – gazu, oleju, węgla czy prądu elektrycznego.

Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną budynków w zależności od stopnia izolacyjności (kWh / m2 / rok)

dom dobrze ocieplony dom dobrze ocieplony dom średnio ocieplony dom nieocieplony
110 do 150 do 200 do 300

Sprawność cieplna urządzeń grzewczych (% energii włożonej do otrzymanej)
Ogrzewanie-domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>