Nowe pomysły na politykę, zmiany na rynku energii

tania energia

Czym musi zająć się rząd w pierwszej kolejności, a na czym zleży odbiorcą. Zdecydowanie dla tych drugich liczą się niskie ceny energii, dla KE czyste środowisko, dla rządu bezpieczeństwo energetyczne. Niestety osiągnięcie pierwszego oznacza porażkę środowiskowa. Dbałość o środowisko odbije się na cenach, a problem bezpieczeństwa jest tak duży, że nie da się go załatwić bez wielomilionowych nakładów.

Moc priorytetowa

Zeszły rok i druga dekada maja ukazuje jak niebezpieczne są upały dla polskiej energetyki. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to za kilka lat nie pozostanie nic innego jak zakupić energię od państw trzecich. Drugim rozwiązaniem jest inwestycja w nowe bloki energetyczne. Pomóc mają terminowe zakończenie realizacji JWCD (jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych przez PSE) o mocy ok. 5,8 GW, a także dalsze użytkowanie jak największej części istniejących już elektrowni. Na jednej inwestycji tego typu się nie kończy, z roku na rok zapotrzebowanie na moc wzrasta. Zapotrzebowanie na energię sięgnie w 2035 nawet 23 GW.

Nowe moce

Planem jest ustabilizowanie sytemu poprzez planowane zakończenie inwestycji, które ma nastąpić w 2020. Pomóc mają umorzenia BAT, norm emisyjnych. Odcięcie się od OZE i rezygnacja ze wsparcia Prosumentów, bowiem wielu zniechęciło się inwestowaniem w zieloną energię, po zmianie taryf gwarantowanych na system opustów. Szacując, że na kWh stracą nawet 40 groszy.

Polityka energetyczna jeszcze z 2009 roku

Polityka energetyczna jako całościowy dokument powinna być swoistą mapą drogową dla spółek energetycznych,” – z tym trudno się nie zgodzić, w szeregu norm zakazów i nakazów podmiotom działającym na rynku energii powinien przyświecać jeden cel – interes sprowadza się do prostego paradygmatu: „dostarczać Polakom, polskiej gospodarce energię po jak najniższych kosztach i jak najbezpieczniej’. Obecnie trudno szukać długofalowych planów na energię, obyśmy nie skończyli z zagraniczną energią w gniazdkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>