Nie czytamy umów na sprzedaż energii

bulb

Od lat eksperci z każdej dziedziny zwracają nam uwagę na to, że nie czytamy umów. W banku nie ma na to czasu, bo „blokujemy kolejkę”. W biurze turystycznym ufamy pracownikowi, który pokazuje kolorowe fotografie hotelu, nie czytamy czy pokój ma być z widokiem na morze czy od strony morza. Podobnie jest z umowami kredytowymi, chwilówkami czy innymi dokumentami, które, jak się okazuje są podpisywane w masie. Jeden ze sprzedawców przeprowadził akcję pod, w jej wyniku okazało się, że prawie połowa osób uczestniczących w inicjatywie nie przeczytała umowy i regulaminu przed ich podpisaniem. Nawet jak przeczytaliśmy umowę to regulamin już nie, a w przypadku zmiany dostawcy energii jest on integralną jej częścią.

Ebok PGE

Tym sprzedawcą, który postawił na edukację, w 13 miastach, przeprowadzono konkurs, aby w nim uczestniczyć, należało podpisać umowę. Efektem było zwerbowanie 7815 osób. Jednak aż 3294 podpisało dokumenty bez ich wcześniejszego przeczytania, ufając organizatorowi. Za nieprzeczytanie umowy grożą nam surowe kary. Badanie pokazuje, że 42% badanych nie czyta tego co podpisuje.

Kara czy nagroda za podpisani umowy

Nie wiemy nic o nagrodach, ale aby ja dostać należało wypełnić jeden z warunków, m.in. wykonanie 10 przysiadów z zamkniętymi oczami, zaśpiewanie piosenki, zatańczenie walca, wyrecytowanie kilku wersów inwokacji z „Pana Tadeusza” oraz skakanie na skakance. W rzeczywistości taką „nagrodą” ma być niższa cena za energie. Jeśli jednak padniemy ofiarą swojej ufności wobec sprzedawcy to skutki mogą być większe. Pomimo innej stawki za kWh zmienić się mogą też częstotliwości odczytów czy naliczona zostanie opłata handlowa.

Sprawdzaj, czytaj, pytaj

Każdy przedstawiciel, nie ważne czy reprezentuje sprzedawcę energii czy doradcę bankowego musi mieć identyfikator. Zawsze musi pozostawić kopię dokumentów, warto zweryfikować czy w pakiecie poza energią elektryczną bez naszej wiedzy nie zostało zaproponowane coś jeszcze. Pamiętaj masz 14 dni na wypowiedzenie umowy, jeśli została ona zawarta poza lokalem przedsiębiorcy, dlatego zwracaj uwagę, jakie adres sporządzenia umowy jest na blankiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>