Elektrownia jądrowa w Polsce, czy ma sens?

Elektrownia jądrowa w Polsce, czy ma sens?

Kto zna przygody dzielnego wojaka Szwejka, a kto znaj odpowiedź na pojawiające się tam pytanie, które niczym Szekspirowskie „być albo nie być”, nie ma odpowiedzi? Otóż, jest dom o trzech piętrach, każde piętro ma osiem okien. Na dachu są dwa dymniki i dwa koniny. Na każdym piętrze mieszkają dwaj lokatorzy. A teraz powiedzcie, panowie, którego roku umarła babka stróża? Da radę odkryć, o co chodziło autorowi? Pomieszanie z oplątaniem, nie da rady przewidzieć co przyniesie elektrownia jądrowa na ziemiach polskich skoro, nie posiadamy ważnych informacji, bo co mają piętra i kominy z tym wspólnego?

Rynkowa cena kWh
Europa w październiku tego roku, średni kurs ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na rok 2014 r. wyniósł 154,16 zł za megawatogodzinę. Na lata 2015 i 2016 ~na już kupić energię po cenie 160-170 ki za megawatogodzinę. Także w październiku brytyjski rząd ustalił z koncernem EDE, jak wesprze nowe bloki jądrowe, które staną w elektrowni Hinldey Point C. Zainstalowane tam będą dwa reaktory EPR o mocy 1600 MW każdy. Uzgodniono, że zostanie zawarty tak zwany kontrakt różnicowy ze stałą ceną. Jeżeli rynkowa cena energii będzie niższa to EDF otrzyma wyrównanie jeśli wyższa odda różnicę. Jeśli przyjmiemy, że 1 funt to 5 złotych, otrzymamy 462,5 zł/MWh, czyli kwotę trzy razy większą od tej, która ma obowiązywać w Polsce w przyszłym roku. Brytyjski rząd uzgodni! także z EDF, że jeżeli w Sizewell C powstaną kolejne dwa bloki jądrowe, cena spadnie o 3 funty. Czyli do 447,5 zł/MWh. Założono, że brytyjskie bloki będą pracowały przez 60 lat. Przez pierwszych 35 obowiązywać będzie cena stała, potem rynkowa. Oznacza to, że nowe bloki przez 60 proc. czasu eksploatacji będą miały gwarantowaną cenę energii.

Polska energia
W Polsce, trudno dziś jeszcze bardziej wiarygodnie prognozować cenę energii z przyszłej, polskiej elektrowni jądrowej — zależy od wielu lokalnych uwarunkowań. Jest natomiast pewna, że mamy wiele argumentów, które wpłyną na obniżenie kosztów jej budowy: przedsiębiorstwa, które zdobyły doświadczenie przy podobnych inwestycjach, wysoką wydajność i niskie koszty pracy. Na naszą niekorzyść przemawia brak doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>