Energooszczędne oświetlenie

żarówki led

Energooszczędne żarówki zużywają do 90% mniej energii elektrycznej niż stare, ale kontrowersją jest tworzenie przez nie tej samej ilości światła, a to plusem jest ich wieloletnia trwałość.

Standardy żarówek

Od 2011 roku wszystkie żarówki w UE mają obowiązek spełnić nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej. Ze względu na wycofywanie nieefektywnych żarówek starego typu i zastąpienie ich energooszczędnymi rozwiązaniami, domy mają używać prawie jedną trzecią mniej energii elektrycznej na światło niż w latach 1990.

Po 2016 roku, tylko żarówki zakwalifikowane do klasy energetycznej B lub wyższej będą dostępne na sklepowych półkach.

W przypadku żarówek, oszczędności energetyczne przybierają różny kształt, rozmiar i jasność. Mowa tu o kształtach bańki żarówki rozmiarach samej bańki czy gwintu oraz ilości światła, jaką dalej żarówka. Nowoczesne punkty zaopatrzone zostały nawet w funkcję ściemniania, czyli dostosowywania ilość światła w zależności do potrzeb. Co więcej, najnowsze modele mają cieplejsze światło, które jest bardzo podobne do żarówek starego typu.

Typy żarówek

Istnieją obecnie trzy główne rodzaje żarówek energooszczędnych: żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe tzw. żarówki (CFL) oraz diody elektroluminescencyjne (LED) . Wszystkie te żarówki są bardziej wydajne, czyli dłużej świecą niż ich staromodny odpowiednik. Wytwarzają one więcej światła w przeliczeniu na każdą jednostkę energii elektryczną, jaką pobierają.

Opakowanie żarówki musi zawierać dane dot. barwy świata ilości lumenów oraz watów, trwałości, ilości godzin pracy.

Żarówki halogenowe

Te żarówki działają w sposób podobny do starego typu żarówek, mają podobną, jakość światła, ale zużywają do 40% mniej energii elektrycznej. Pracują dobrze z regulatorami elektronicznymi i osiągają pełną jasność niemal natychmiast po zaświeceniu. Jednak pokoje oświetlone halogenami to kilka punktów świetlnych, co zwiększa całkowite koszty oświetlenia. Niestety, halogeny nadal korzystają ze znacznie większej ilości energii niż LED lub świetlówki kompaktowe i nie spełniają standardów oceny efektywności energetycznej, a więc UE wyznaczyła datę docelową, 2016 aby producenci zwiększyli standardy dla tego rodzaju oświetlenia.

Świetlówki kompaktowe

Kompaktowe żarówki lub świetlówki kompaktowe są najczęstszym typem żarówek sprzedawanych w zachodniej Europie. Korzystają one z tej samej technologii, co świetlówki „rurowe” znajdujące się w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Często wyglądają jak rurki w kształcie spirali lub w szereg pętli, choć jest to teraz możliwe, aby uzyskać świetlówki kompaktowe o kształcie tradycyjnych kształtach żarówki. Są to również żarówki, które naśladują światło żarówek tradycyjnych. Świetlówki kompaktowe są często krytykowane za długie nagrzewanie, aby osiągnąć pełną jasność, ale dla większej jasności pobierają 70% pełnego zużycia na generowanie światła, reszta to strata energii oddawana w postaci ciepła.

Diody LED

Diody elektroluminescencyjne, zazwyczaj określane, jako diody LED, są najbardziej wydajnymi żarówkami dostępnymi na rynku. Oni od lat diody dostępne są w ekranach telewizorów i jak światłach rowerowych. Osiągają pełną jasność natychmiast po zaświeceniu, można je ściemniać i występują w szerokiej gamie kolorów, w tym w odcieniach zbliżonych do tradycyjnych żarówek.

Diody LED są droższe, ale ich bardzo niskie zużycie energii oznacza, że koszt ten jest spłacany w ciągu nie więcej niż dwóch lat. Używają jedną dziesiątą energii elektrycznej w porównaniu z żarówkami przeciwwstrząsowymi. Diody LED są opcją dla wielu rozwiązań, np. dla kuchni, salonu a nawet dla akwarium. Dostępne są nie tylko w postaci żarówek ale taśmy czy gotowych lamp.

Waty i lumeny

Żarówki są tradycyjnie oceniane w watach. Moc mówi, ile energii elektrycznej żarówka będzie używać by wygenerować światło. Pozwala to dowiedzieć się, jaki będzie koszt używania danego rodzaju oświetlenia, jednak ilość watów to nie to samo co jasność, coś światła mierzona w lumenów.

Poniższa tabela pokazuje, że trzeba przeliczać ilość watów różnych rodzajów żarówek. Na przykład, można zastąpić 100 watową żarówkę w starym stylu na żarówką LED, 20 watów i uzyskać taką samą ilość światła w lumenach (przy użyciu znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej).

Lumenów (jasność) Żarówka w starym stylu Żarówka halogenowa CFL żarówki Żarówka LED
1300…………………100W………………75W……………..25W…………..20W
700……………………60W……………….45W……………..15W…………..12W
400……………………40W……………….30W……………..10W……………8W
200……………………25W……………….19W……………….6W……………5W

Wyłącz stare żarówki!

Wreszcie możesz oszczędzać, jeśli martwisz się o rachunki za energię elektryczną, jedną z najlepszych decyzji, które możesz zrobić, to mieć oko na użyciu Twojego gospodarstwa domowego. Światła są wyłączone, gdy nie są one potrzebne, to pierwsze mądre posunięcie. Co z korytarzami i klatkami schodowymi? Czy naprawdę potrzebujemy tych świateł przez cały czas? Szczególnie ważne jest, aby używać żarówek energooszczędnych w miejscach, gdzie naprawdę światło jest włączone przez długi okres czasu. W innych pomieszczeniach postaw na tańsze źródła, pamiętaj o zastosowaniu mechanizmu ruchu, to pozwoli na wyłączanie oświetlenia i włączanie oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>