Chiny wprowadzają nowe rozwiązania

polski sektor energii

Chiny na początku 2016 r. ogłosiły przystąpienie do likwidacji 4300 kopalń węgla kamiennego (oznaczającej roczny ubytek wydobycia o 700 mln ton) i zastąpienie energii elektrycznej odpowiadającej temu ubytkowi (niewyprodukowanej w źródłach węglowych) produkcją ze źródeł OZE. W odniesieniu do tej decyzji kluczowe znaczenie ma oświadczenie Liu Zhenya, szefa chińskich Państwowych Sieci Elektroenergetycznych, który powiedział, że PSE, największa firma elektroenergetyczna na świecie:(…] odrzuca strategię „inwestowania we wszystkie źródła energii”.

Lepiej bowiem skupić się na rozwoju nowej generacji technologii energetycznych, a im szybciej się to zrobi, tym lepiej. Jedyną przeszkodą do pokonania jest sposób myślenia, a nie problemy technologiczne. Oświadczenie Liu Zhenya oznacza, że nawet w największym systemie elektroenergetycznym świata nie jest współcześnie dopuszczalna autarkia energetyczna z mik-sem energetycznym obejmującym wszystkie technologie. To jest najważniejszy przekaz tego apelu do polskiego rządu, który poza energetyką konwencjonalną nie widzi innej drogi rozwoju polskiego sektora energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>