Nowoczesne sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Nowoczesne sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Jak tylko nowa technologia wkracza w nasze życie, tak też wzrasta zużycie energii, a to dlatego, że nowoczesne urządzenia pomimo tego, że nazywane oszczędnymi, stają się prawdziwymi wampirami energetycznymi.

Można łatwo oszczędzać energię w domu, a to poprzez zmniejszenie zużycia energii od wyłączenia elektroniki i urządzeń w trybie czuwania. Kwota takiego konsumowania rocznie na jedno tylko urządzenie jest niewielka, ale jak pomnożyć ją przez ilości wampirów energetycznych w naszych domach to nagle zdajemy sobie sprawę, że da się na tym oszczędzać.

Wysiłki neutralizowania trybu stand-by, takie jak chociaż by proponuje program Energy Star, zostały dokonane w celu pobudzenia rozwoju elektroniki, które mają zużywać mniej energii elektrycznej w trybie czuwania. W 1999 roku Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) rozpoczęła inicjatywę One-Watt, która wymaga od urządzeń nie więcej niż jednego wata energii elektrycznej jaki może „wyciekać” w trybie czuwania.

Zmniejszenie przeciekania energii w domu to z kolei znacznie zmniejszenia emisji CO2 emisji. W rzeczywistości, w 2007 szacuje się, że 1% emisji CO2 powstał bezpośrednio z trybu gotowości zużycia energii. Dużo czy nie dużo, dla porównania warto podać, że transport lotniczy jest odpowiedzialny za mniej niż 3% emisji CO2.

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu nie tylko korzyść dla konsumentów poprzez zmniejszenie kosztów energii, ale jak widać ratuje planetę poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Jak oszczędzać energię poprzez wyciągnięcie wtyczki zasilania gotowości?

Po prostu zneutralizować Waty, zadbać o to aby nie pozostawiać urządzeń w gniazdku, trybu stand by nie da się dezaktywować inaczej jak wyjąć wtyczkę z kabla. Urządzenie czekające na rozruch pobiera minimalne wartości energii. W telewizorach radiach bądź innych urządzeniach czerwona dioda sygnalizuje o tym, że urządzenie nadal jest aktywne. Każdy element, który ma włączone światło powinien sprawić, że w naszej głowie także pojawi się czerwona lampka i mamy zneutralizować jedną z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>