Jak przepisać licznik, umowę na prąd na swoje nazwisko?

Jak przepisać licznik, umowę na prąd na swoje nazwisko?

Nabywcy mieszkania czy kupujący dom, który był wcześniej użytkowany muszą nie tylko załatwić sprawy u notariusza, organie podatku od nieruchomości czy zgłosić ilość mieszkańców na potrzeby naliczania opłaty za odpady komunalne.

Przepisanie licznika
Podpisanie cesji czyli przejęcia urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego nabiera dla sprzedawców trochę innej formy. Nowy nabywca musi podpisać umowna kompleksowa na sprzedaż i dystrybucję, bądź dwie umowy aby mógł mieć w swoim mieszkaniu prąd. Dokumentem wystarczającym do przepisania licznika powinna być notarialna umowa kupna czy umowa najmu. Niestety, to nie zawsze jest wystarczające. Sprzedawca niekiedy chce pisemnej rezygnacji poprzedniego właściciela, skoro to sprzedający nie powinno być z tym problemu za zaciągnięciem go do sprzedawcy w celu wypowiedzenie przez niego umowy sprzedaży, ale lepiej ubezpieczyć się i dodać odpowiednią adnotację co do tego w treści aktu, chociaż ta nie zawsze może spotkać się z aprobatą sprzedawcy.

Licznik z długami
Zanim podpisujesz umowę na zakup mieszkania sprawdzasz czy budynek wolny jest od kredytów hipotecznych, a czy sprawdzasz czy sprzedawca jest na bieżąco z opłatami za prąd, wodę i gaz? Bezpieczniej jest aby płatności były uregulowane, inaczej sprzedawca nie zrezygnuje z swoich należności, najpierw odbiorca będzie musiał uregulować zaległe należności, potem wypowiedzieć umowę a na jego miejsce wejdzie kupujący mieszkanie.

Wypowiedzenie umowy
Kiedy stary właściciel nie chce podpisać wypowiedzenia umowy bo myśli, że w ten sposób pozbędzie się kosztów za zużytą energię, nie daj się terroryzować sprzedawcy, który mówi, że jako nowy właściciel mieszkania musisz uregulować zaległości. Nic podobnego, sprzedawca w takim wypadku powinien wypowiedzcie umowę za nie opłacenie rachunków za prąd ze starym odbiorcą i to jego ścigać za zobowiązania.

Konieczne dokumenty
- Dowód osobisty
- Dokument potwierdzający prawo do lokalu
- Wniosek bądź umowa przed jej podpisaniem warto wybrać taryfę i zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy. Dokonując wyboru sprzedawcy warto uważać na ofertę jaką przedstawi nam sprzedawca, warto aby nie była ona zbyt długa. Zapoznaj się ze stawkami jaki tym czy ulegają one zmianie w trakcie trwania umowy czy jest to oferta z gwarancją ceny i czy musisz za nią płacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>