Porównanie cen energii

Porównanie cen energii

Oszczędności na energii elektrycznej chce osiągnąć każda firma jak i odbiorca indywidualny. Wiele zachowań pozwala na oszczędności w obszarze zużycia energii, najczęściej spotykanymi jest wymiana urządzeń na bardziej oszczędne, zmiana oświetlenia czy przemyślane korzystanie z urządzeń elektrycznych.

Porównywarka cen energii

Mało kto wspomina i zmianie sprzedawcy energii. Od czasu uwolnienia rynku energii nie jesteśmy już zmuszeni do korzystania z usług obecnego sprzedawcy. Pozostaje tylko odpowiedzieć na pytanie jak przeprowadzić proces zmiany sprzedawcy, na czym on polega i co nam daje. Zmiana sprzedawcy ma na celu obniżenie ceny kilowatogodziny, im niższą stawkę da nam nowy sprzedawca (nie dostawca, gdyż usługi dystrybucji nadal będzie świadczył ten sam podmiot, zwany operatorem systemu dystrybucyjne, OSD. Warto w tym celu zapoznać się z jak największą ilością ofert, dokładnie sprawdzić cenniki zwracając uwagę nie tylko na cenę kWh, ale także na inne opłaty jakie chce pobierać od nas sprzedawca. Istnieją bezpłatne narzędzia internetowe, zwane porównywarkami cen energii, które umożliwiają porównanie wielu ofert jednocześnie.

Co potrzebujesz aby porównać ceny energii?

Przyda się duża cierpliwość i materiały do pisania. Zobacz, jaką masz taryfę, potem jakie jest twoje zużycie w danych strefach. Następnie sprawdź obecną stawkę za kWh, netto i jeśli to możliwe brutto, oferty sprzedawców zwykle podawane są netto, a musisz przecież porównywać te same jednostki. Sprawdź obecne opłaty dodatkowe. Kiedy już wypiszesz te dane będziesz wiedział jaka oferta jest dla ciebie atrakcyjna a na jaką nie zwracać uwagi. Niższa cena prądu i brak opłat dodatkowych, tak znajdziesz dobrą ofertę. Co do stawek za usługi dystrybucyjne nie zmienią one swojej wysokości po zmianie sprzedawcy energii, gdyby tak się stało, warto zgłosić to do Urzędu Regulacji Energetyki.

Na co zwrócić uwagę porównując ceny?

Porównując ceny energii elektrycznej warto poznać swoje zużycie, jest ono podawane na fakturze rozliczeniowej. Drugą ważną informacją jest taryfa energii, to ona informuje nas o ilości stref naliczania. Sprzedawcy prądu zastrzegają, że opierają swoje propozycje, w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować je do naszych potrzeb, zatem dążmy do tego. Niech sprzedawca nie zmusza nas do podpisania umowy, która zawiera dodatkowe usługi, zwłaszcza jeśli mamy za nie dodatkowo płacić. Negocjujmy też inne opłaty, z mocy prawa proces zmiany sprzedawcy jest darmowy, ale sprzedawcy umiejętnie dodają kolejne opłaty, ukrywając je pod zmyślnymi nazwami, np. opłata za zmianę systemu rozliczeń, czyli otrzymywanie faktury raz na dwa miesiące a nie, co pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>