Streszczenie wiadomości z rynku energii

World_Energy_Green1

Polska jako producent energii, w 2015 roku i tak polegała na imporcie energii. Prąd trafiał do nas głównie od Rosji, Ukrainy i Niemców, sąsiedzi pomogli nam pokryć jedynie 2 procent zapotrzebowania. Tych, co przewidują rozwoju globalnej sytuacji energetycznej mogą czekać rozczarowania, gdyż wickość decyzji o inwestycjach zależy od politycznych decyzji.

Środek ciężkości
Zapotrzebowania na energię jest przejściem, które zwiastuje rozwój gospodarek wschodzących, wraz z wzrostem zużycia zwiększa się troska o ochronę klimatu. Tegoroczne
ustalenia, nie wniosły nic nowego . Wysokie ceny ropy, utrzymujące się w różnych stawkach ceny gazu i energii elektrycznej pokazują jedynie, że wdrażanie nowych, drogich technologicznych rozwiązań nie daje zbyt wiele. Ścisła koleracja źródeł energii sprawia, że to problem globalny. Paliwa kopalne mogą nadal spełniać swoją rolę i być częścią światowego zapotrzebowania na energię, niestety z konsekwencjami dla środowiska i zmian klimatycznych. Sektor energetyczny i cieplarniany uważany jest jako źródło, stanowiące dwie trzecie światowej emisji gazów cieplarnianych. Kluczowe, więc będzie przeniesienie środka ciężkości, co będzie dla nas bardziej opłacalne? Produkcja energii kosztem środowiska, czy ochrona Ziemi ze zmniejszeniem produkcji energii?

Kto ma energię do konkurowania?
Duże różnice w cenach energii wywołały debatę na temat roli energii wzrostu gospodarczego. Konkurencja na rynku nasila się, o klientów walczą nie tylko małe firmy ale także koncerny energetyczne, będące w rękach skarbu państwa. Zmiany cen energii mają wpływać na konkurencyjność przemysłu, wpływać na decyzje inwestycyjne i strategiczne firmy.

Efektywność energetyczna
Konieczne jest podjęcie działań, aby przełamać różne bariery dla inwestycji i zamienić je na efektywność energetyczną. Zużycie energii ma spaść, ale zachowany ma zostać ten sam efekt. Oznacza to, że przy wyprodukowaniu 100 aut mamy zużyć nie 24 tyś kWh jak dotąd ale mniej, zwykle o efektywności mówi się, kiedy spadek wynosi 30 proc. Z efektywnością będziemy mieć do czynienia jeśli zużyjemy przykładowe 24 tyś Kwh, ale wzrośnie liczba wyprodukowanych aut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>